Rodzaje opakowan: Tektura

Rodzaje opakowan: Tektura

Jednym z najpopularniejszych rodzajów opakowań, jakie od dawien dawna dominują na rynku są między innymi opakowania tekturowe. W tym przypadku mówi się o tekturze, czyli kartonie, który stanowi dość grubą strukturę materiału papierniczego. Najczęściej ma ona średnio do sześciu milimetrów swej grubości. Co do aspektu wytwórstwa tektury, to należy stwierdzić, iż tworzona jest ona przez sklejenie paru warstw masy papierniczej. Stosowane są w tym celu grube włókna ścieru drzewnego. Pojawiają się też nierzadko nawet odpady makulaturowe czy szmaty. W wielu przypadkach firmy produkujące tenże typ materiału opakowaniowego stosują rozmaite dodatki o charakterze chemicznym oraz swego rodzaju wypełniacze. Po co? Otóż tak powstająca tektura ma na celu przede wszystkim stać się bardziej niepodatną na rozmaite rodzaje obciążeń.

Jeszcze jedna kwestia to to, że im więcej jest tychże specjalistycznych dodatków, tym automatycznie zwiększa się odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne, na przykład temperaturowe takie jak mrożenie, kontakt z wodą czy przemakanie itd. Tektura jest stosowana do druków, w tym do fleksograficznego oraz druku offsetowego. Wydziela się tekturę brązową, szarą, techniczną, białą czy też powlekaną. Tektura w naszym krjau przede wszystkim, w zdecydowanej większości, stosowana jest do opakowywania produktów żywnościowych. Stosuje się ją w rozmaitych firmach specjalizujących się wytwórstwem jedzenia, jak także w lokalach o charakterze gastronomicznym takich jak pizzerie, cukiernie itd. Tektura jest wykorzystywana do opakowywania produktów jedzeniowych jednakże wtedy, kiedy przejdzie proces atestacji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Rodzaje opakowan: Tektura

Biorąc pod uwagę specyfikę wytwórstwa można mówić między innymi o kilku typach tektur. Jednym z najpopularniejszych jest tektura falista, jaka jest mieszanką od dwóch do siedmiu warstw linerów. W samym środku znajduje się z kolei warstwa linerów, która jest falowana. Wtedy, fachowo mówiąc, pojawia się tak zwany fluting. Ogólnie dzięki owej falistości tektura staje się twardsza w swej strukturze i przy okazji jest znacznie bardziej sztywna. Wydziela się tekturę w kwestii rozmaitych rodzajów i dziedzin przemysłowych, w zasadzie niezależnie od tego, jaki ma ona charakter. Wszystkie jej gatunki dają się sensownie wykorzystać w wielorakim kontekście.

Najczęściej z tektury robi się także opakowanie, jakim jest karton a więc bardzo gruby warstwami papier. W zakresie tektury falistej natomiast można mówić jeszcze o konkretnym podziale na trzy główne, nadrzędne typy fali. W tym przypadku wyszczególnia się falę B, C oraz falę E czyli mikrofalę. W zakresie tektury wydziela się też tektury pięciowarstwowe oraz siedmiowarstwowe, jakie są zbudowane z zespolenia wyżej wyszczególnionych modeli fal. I tak występujące na rynku opakowaniowym kombinacje to między innymi mieszanka fal BC, AAC, EB, BCA itd. Możliwości jest w tym zakresie cała masa. Ponadto należy także omawiając tekturę zwrócić uwagę na taki gatunek jak tektura lita tapicerska. Jest to tektura meblowa czy tez lita makulaturowa. To odmiana tektury w pełni naturalna, sto procent ekologiczna, która jest robiona w pełni z recyklingu makulatury.

To oznacza w praktyce, iż pozbawiona jest ona takich elementów jak formaldehydy czy też metale ciężkie. W tym przypadku nadrzędne jest, aby posiadała ona Certyfikat Zgodności. Musi także być jej przypisany Ceryfikat Eco Genius, który wiąże się ze stoma procentami recyklingu, jako procesu wytwórczego charakteryzowanej tektury litej tapicerskiej. Odmianą tektury tu omawianej jest natomiast EcoFlex czyli tektura lita, która jest robiona na potrzeby meblowego przemysłu. Cechuje się ona określonymi właściwościami.

Wpis zawdzięczamy